Księżyc
Jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej.
Księżyc to także jedyne ciało niebieskie, do którego podróżowali i na którym wylądowali ludzie. Do tej pory na księżycowym globie stanęło 12 osób.
DLACZEGO Z ZIEMI WIDAĆ TYLKO JEDNĄ STRONĘ KSIĘŻYCA?
Dzieje się tak dlatego, że okres obiegu Księżyca wokół Ziemi i okres jego obrotu dookoła własnej osi są równe - wynoszą nieco ponad 27 dni. Taki układ powoduje, że jeden ruch jest kompensowany przez drugi a w efekcie Księżyc oglądany z Ziemi wygląda tak, jakby się nie obracał.
Astronomowie i nie tylko od lat zadają sobie pytanie dlaczego te dwa ruchy obrotowe księżyca są tak zsynchronizowane. Niestety na dzień dzisiejszy nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.
FAZY KSIĘŻYCA
Faza Księżyca określa oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce. Ponieważ Słońce oświetla zawsze (poza zaćmieniami) tylko połowę powierzchni Księżyca, jego fazy są rezultatem oglądania tej połowy pod różnymi kątami spowodowanymi różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie.
Wyróżniamy podstawowe fazy księżyca:
-
nów – wówczas obszar księżyca zwrócony do Ziemi nie jest oświetlany przez Słońce
-
pierwsza kwadra
-
pełnia – księżyc jest całkowicie oświetlony przez Słońce;
-
kwadra ostatnia.
Oprócz powyższych faz znamy również fazy księżyca znane jako:
-
sierp przybywający ( występuje pomiędzy nowiem a pierwszą kwadrą ),
-
przybywający księżyc garbaty ( pojawia się przed pełnią ),
-
ubywający księżyc garbaty ( występuje po pełni ),
-
sierp ubywający ( pojawia się przed nowiem, a po ostatnie kwarcie ).
Pomiędzy dwiema takimi samymi fazami Księżyca upływa okres około 29,5 doby ~ 29 dni 12 godzin 44 minuty i 3 sekundy
Jak powstają fazy księżyca?
To tak zwany dzień Księżycowy czyli obieg księżyca wokół Ziemi, który trwa 29 dni. Tyle właśnie zajmuje obiegnięcie Księżyca wokół naszej planety. Podczas stopniowego okrążania Ziemi, księżyc powoli chowa się w jej cieniu, a z racji tego, że nasz satelita się nie obraca (jako jedyny znany nam satelita naturalny) widzimy tylko jego jedną stronę. Tak właśnie powstają fazy Księżyca.
WARUNKI NA KSIĘŻYCU
Skład chemiczny: Tlen 43%, Krzem 21%, Aluminium 10%, Węgiel 10%, Żelazo 9%, Magnez 5%, Tytan 2%, Nikiel 0,6%, Sód 0,3%, Chrom 0,2%, Potas 0,1%, Mangan 0,1%, Siarka 0,1%
Charakterystyka atmosfery:
Ciśnienie atmosferyczne 310-13 kPa
Skład: Hel 25%, Neon 25%, Wodór 23%, Argon 20%, Metan, Amoniak, Dwutlenek węgla- ilości śladowe
Księżyc nie ma atmosfery, dlatego tamtejsze niebo jest zawsze, nawet w dzień, czarne, a nie błękitne. Nie ma wody - krajobraz nie był rzeźbiony, jak na Ziemi, przez deszcze, rzeki i lody. W ciągu księżycowego dnia, w pełnym Słońcu, temperatura na powierzchni znacznie przewyższa temperaturę wrzenia wody. Nocą spada do -150 stopni Celsjusza.
JAK POWSTAJE I CO TO JEST ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA
Zaćmienie Księżyca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.
Stożek cienia całkowitego to miejsce geometryczne tych punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.
Stożek półcienia to miejsce geometryczne tych punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część zasłonięta przez Ziemię.
Jeżeli Księżyc krążąc dokoła Ziemi przejdzie cały przez stożek cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne przez pewien czas w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Cała powierzchnia Księżyca jest wtedy ciemna i jest to całkowite zaćmienie Księżyca. Jeżeli tylko część Księżyca przesunie się przez stożek cienia całkowitego Ziemi, następuje zaćmienie częściowe. Jeżeli Księżyc przesunie się tylko przez stożek półcienia Ziemi, nazywamy to zaćmieniem półcieniowym. Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny, a maksymalny czas trwania tego zaćmienia to 1 godzina i 40 minut. Zaćmień księżycowych jest mniej w ciągu roku niż zaćmień słonecznych.
Poniżej przedstawienie zaćmienia Księżyca z roku 2014, które miało miejsce z nocy 14 na 15 kwietnia. Autor Alberto Levy uchwycił to zjawisko w San Diego przez okres prawie czterech godzin.
DODATKOWO: WPŁYW KSIĘŻYCA NA LUDZI
Wiele ludzi wierzy w magiczne działanie księżyca, głównie kiedy ten znajduje się w fazie pełni. Jest on według nich powodem bezsenności, złego samopoczucia lub innych zdarzeń. Serwisy medyczne podają, że w dni pełni możemy być tak pełni energii, że będzie ona nas rozpierać, co może prowadzić nawet do agresji.
Bardzo popularną hipotezą jest ta twierdząca, iż księżyc ma wpływ na wodę w organizmie człowieka. Tak samo, jak na morza i oceany, wpływa na każdy ludzki organizm, który jest przecież zbudowany głównie z wody.
Inna teoria twierdzi z kolei, że księżyc wpływa na zmianę pogody, a więc także na człowieka. Podczas pełni o kilka procent wzrasta podobno nasilenie deszczy, co może przecież być powodem gorszego nastroju. Jeszcze inna hipoteza mówi o wpływie światła księżycowego na szyszynkę, która odpowiada za nasz wewnętrzny biologiczny zegar. Wraz ze zmianą faz księżyca zmienia się również ludzki zegar, co ma ogromne znaczenie dla nastroju i emocji.
Ziemia widziana z Księżyca
Fazy Księżyca
BIBLIOGRAFIA
http://wallpaperstone.blogspot.com/2012/05/moon-phases.html
http://half-life.wikia.com/wiki/Moon
http://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_Ksi%C4%99%C5%BCyca
http://www.mampytanko.com/kategorie/nauka/Jak_powstaja_fazy_ksiezyca;991.html
http://astronomia.pl/pytania/?id=9
http://horoskop.wp.pl/kat,1015981,title,Jak-wplywa-na-nas-pelnia-ksiezyca,wid,16151546,wiadomosc.html?ticaid=113ca7
https://hipokrates2012.wordpress.com/2012/09/28/wplyw-ksiezyca-na-czlowieka/
http://dracul.kill.pl/~bielu/astronomia/ksiezyc/ksiezyc.htm
http://www.youtube.com/watch?v=uWOX7dgC2Bk
http://edu.i-lo.tarnow.pl/ast/obs/zacsl2003/index.html
http://funmozar.com/moon-surface/
K.Ł. 3d